Megrendelés

Kocsis Patrícia[1]: Werner Ogris honoris causa doctor et professor-i promóciója a Pécsi Tudományegyetemen (JURA, 2012/2., 259-260. o.)

2012 március 14-én a PTE Állam- és Jogtudományi Karának patinás Halasy-Nagy József aulájában nemcsak az 1848 március 15-i forradalomról tartottak megemlékezést. Werner Ogris bécsi jogtörténész professzort ezen a napon avatta díszdoktorrá az Egyetem Szenátusa, amely az indítvány alapján egyhangú igennel szavazta meg a "honoris causa doctor et professor" cím adományozását.

Werner Ogris osztrák jogtörténész 1935 július 9-én született Bécsben. 1958 decemberében lett a jogtudományok doktora, 1962 február 16-án pedig sikeresen habilitált német jogtörténetből, valamint osztrák alkotmány- és közigazgatás-történetből. 1962 októberétől a Berlini Freie Universität professzora volt. Ekkor ő volt a legfiatalabb a német egyetemek professzorai között. 1966 augusztusában visszahívták a Bécsi Egyetemre, itt emeritált 2003-ban. 1961-ben elnyerte a Theodor Körner Díjat. Az 1972/73. tanévben a jogi kar dékánjává választották. 1992-ben vendégprofesszor volt a Kansas-i Egyetemen. 1972-ben az Osztrák Tudományos Akadémia Filozófiai-történelmi Osztályának levelező tagja, 1975-ben a Szász Tudományos Akadémia rendes tagja lett, mint ahogy Holland Királyi Tudományos Akadémia is tagjai sorába választotta 1985-ben.

50 éves szakmai pályafutása alatt 1975-től a Savigny Stiftung Bizottságának elnöke volt. 1993-ban tiszteletbeli doktorrá avatták a Prágai Károly Egyetemen és a Pozsonyi Comenius Egyetemen. 1997-ben elnyerte a Grimm Testvérek-díjat a marburgi Philipps Egyetemen, míg 2003-ban a Nagy Ezüstérmet az Osztrák Köztársaság Szolgálatáért. 2010-ben kiérdemelte az Österreichischer Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst I. osztályú kitüntetését. Szoros kapcsolatot ápol a pécsi jogtörténészekkel, a Tanszék oktatóinak több ízben ösztöndíj-lehetőséget biztosított. Szorgalmazója volt a pécsi és bécsi jogi kar oktatócsere programjának. 20 ízben tartott nagy figyelemmel kísért előadásokat a pécsi jogi karon. A pécsi jogtörténészeket tanácsaival is segíti, és elküldi nekik újabb publikációit.

Werner Ogris honoris causa doctor et professor-i székfoglaló előadását 2012 március 13-án " A 200 éves OPTK" címmel tartotta meg mintegy kétszáz fős hallgatóság jelenlétében. Az Osztrák Kulturális Intézet jóvoltából az előadáshoz pompás "kiegészítőt" is kaptak a jogtörténet iránt érdeklődők: az Osztrák Polgári Törvénykönyv fejlődéstörténetét bemutató 20 táblából álló kiállítást a Molnár Kálmán előadó előterében mintegy hat héten keresztül tekinthették meg. Ogris professzor úr beszéde első részében szólt a kodifikáció fogalmáról és menetéről az osztrák jogfejlődésben, majd részletesen ismertette az 1812 január 1-jén hatályba léptetett OPTK jogi "arcát" és az osztrák nép által táplált, hozzá fűzött "érzéseket". A kódex a világon a második legidősebb törvénykönyv, amely ma is hatályos jog az Osztrák Köztársaságban és részben Lichtensteinben. 1502 eredeti szakaszából 861 maradt változatlanul hatályban. Az osztrákok büszkék könnyen áttekinthető szerkezetére, stílusára, és nem kevésbé a személyes szabadságot és jogegyenlőséget biztosító rendelkezéseire. Professzor úr említést tett a kodifikáció fontos elvéről is: "Ami nem mondható el világosan, az nem érdemes arra, hogy a jogszabály tartalmává váljék!" Az OPTK Magyarországon egészen rövid ideig, 1853-tól 1861 július 23-ig volt hatályban. Az előadásban szó esett még az Európai Unió jogalkotásáról és az OPTK viszonyáról, majd végül Ogris professzor annak a kívánságának adott hangot, hogy a magyar Polgári Törvénykönyvet legalább ilyen sikertörténetként értékelje majd az utókor.

Március 14-én 10 órai kezdéssel sor került a nagy izgalommal és érdeklődéssel várt díszdoktorrá avatásra. A Pécsi Tudományegyetem a vonatkozó előírások szerint azokat a bel- és külföldi személyeket avatja tiszteletbeli doktorrá, akik több évtizeden keresztül kiemelkedően művelték tudományterületüket, nemzetközi elismerésre tettek szert, szoros kapcsolatot tartanak fenn a Pécsi Tudományegyetemmel, komoly szolgálatot tettek az egyetemnek, illetve a magyar tudománynak, művészetnek és honoris causa doktori címmel történő elismerésük a Pécsi Tudományegyetem megbecsültségét emeli. Werner Ogris professzort felesége is elkísérte az ünnepi ülésre; az első sorból, örömmel szemlélte az eseményeket.

Berke Gyula, a PTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja megtette előterjesztését, majd Kajtár István promotor tartott laudációt, amelyben összefoglalta a jelölt szakmai-tudományos és közéleti tevékenységét, illetve röviden bemutatta Werner Ogris és a Pécsi Tudományegyetem több évtizednyi együttműködésének eredményeit. Ezt követően a Szenátus szólította a díszdoktort, akire Bódis József rektor segítette fel az egyetemi talárt, átadta neki oklevelét a honoris causa doktori címről és kézfogással jókívánságait tolmácsolta. Ogris professzor úr először latinul, majd angolul köszönte

- 259/260 -

meg a honoris causa doctor et professor-i cím adományozását. Angol nyelven tartotta meg székfoglaló előadása összefoglalását is, amelynek teljes anyagát* a hallgatóság nyomtatott formában Herger Csabáné fordításában kapta kézbe.

A színvonalas kulturális program után a Szenátus további kitüntetéseket adott át. Többek között professor emeritus címet és az egyetem címerével ellátott arany kitűzőt adományozta Tremmel Flórián egye-

temi tanárnak, a büntető eljárásjog professzorának, illetve Buday-Sántha Attilának, a Közgazdasági- és Regionális Tudományok Intézete egyetemi tanárának. Kiosztásra kerültek még címzetes egyetemi docensi és habilitált doktori címek is.

A ceremóniát Bódis József rektor úr beszéde, majd a Szózat zárta. Az ünnepi ülésről DVD felvétel is készült, hogy a kitüntetettek később is felidézhessék 2011 március 14-i nap felemelő eseményét. ■

JEGYZETEK

* Werner Ogris: A 200 éves OPTK. Honoris causa doctor et professor-i székfoglaló előadás, in: A Pécsi Tudományegyetem Jogtörténeti Tanszékének kiadványai 12. sz., PTE ÁJK, Pécs 2012. 1-10 pp.

Lábjegyzetek:

[1] A szerző egyetemi hallgató.

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére